fbpx

Czy istnieje równość płac na rynku pracy?

Grupa pięcioro uśmiechniętych młodych ludzi w biurze. Dwoje z nich kobieta i mężczyzna ściskają sobie dłonie w geście powitania.

Międzynarodowy Dzień Równych Płac to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na trudności, z którymi wciąż borykają się kobiety na rynku pracy. Dane dotyczące udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych oraz luki płacowej pokazują, że mimo postępów, przed nami nadal daleka droga. W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, rośnie potrzeba budowania bardziej inkluzywnej kultury w organizacjach. Takiej, która będzie wspierać rozwój zawodowy kobiet, ale też wzmocni gospodarkę i społeczeństwo. Ale czy istnieje równość płac na rynku pracy?

Sytuacja kobiet na rynku pracy

Polski rynek pracy wciąż zmaga się z problemem luki płacowej i niedoreprezentowaniem kobiet na najwyższych stanowiskach. Jak wynika z raportu PwC „Gender Equality Report 2023”, luka płacowa między kobietami a mężczyznami wynosi około 12%. To poprawa w porównaniu do poprzednich lat, ale nadal daleko od ideału. Raport Grant Thorton „Women in Business: The Path to Leadership” podkreśla, że kobiety na stanowiskach kierowniczych zarabiają średnio o 15% mniej niż mężczyźni.

Dane te potwierdzają, że kobiety w Polsce często napotykają na wyższe wymagania i wyzwania w dążeniu do awansu. Jak wskazuje raport „Niech nas usłyszą”, 55,7% kobiet uważa, że stawia się im wyższe wymagania niż mężczyznom na tych samych stanowiskach. 52,1% badanych deklaruje, że jest traktowana gorzej ze względu na swoją płeć. Te zjawiska prowadzą do frustracji oraz zahamowania kariery zawodowej wielu utalentowanych kobiet.

Wspieranie rozwoju zawodowego i wzmacnianie pozycji kobiet

Promowanie równości płci w organizacjach nie jest jedynie kwestią sprawiedliwości społecznej. Jak dowodzą liczne badania, wzmocnienie pozycji kobiet i wspieranie ich rozwoju zawodowego przekłada się na lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstw. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy „Women on Boards”, która wejdzie w życie do 2026 roku, nakłada na wybrane duże spółki giełdowe obowiązek, aby co najmniej 40% członków rad nadzorczych stanowiła niedoreprezentowana płeć. To istotny krok w kierunku zrównoważenia płci na stanowiskach kierowniczych. Ale jak pokazują obecne dane, jedynie 16 z 140 największych polskich firm giełdowych spełnia ten wymóg.

Ważne jest również budowanie odpowiednich warunków do rozwoju kariery wewnątrz organizacji. Również 70,9% kobiet zadeklarowało, że podjęłoby nowe wyzwania zawodowe w zamian za podwyżki lub odpowiednie wynagrodzenie za dodatkowe obowiązki. Organizacje, które tworzą klarowne ścieżki rozwoju i sprawiedliwe systemy wynagrodzeń, mogą liczyć na większe zaangażowanie i lojalność swoich pracownic. Równość płac na rynku pracy się opłaca!

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak niwelować lukę płacową w organizacji?

Kultura włączająca a gospodarka

Inkluzja i różnorodność nie są już tylko hasłami, ale fundamentalnymi elementami budowania nowoczesnych, dynamicznych organizacji. Promowanie kultury włączającej, w której każdy – bez względu na płeć – ma równe szanse na rozwój, jest kluczowe nie tylko z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej, ale także z perspektywy gospodarczej. Jak pokazują przykłady Francji i Norwegii, gdzie obowiązuje 40% kwota płci w zarządach spółek, wzrost liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych przekłada się na lepsze wyniki firm. W Norwegii udział kobiet w zarządach osiągnął 42%, a we Francji 44%. To dowód, że polityki wspierające równość płci przynoszą wymierne korzyści.

Z perspektywy makroekonomicznej, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych może również przyczynić się do wzrostu produktywności gospodarki. Kobiety częściej pracują na niepełny etat, co ogranicza ich możliwości awansu. Konieczne jest więc wprowadzanie elastycznych form zatrudnienia, by wspierać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Pomimo postępów, jakie zostały poczynione na rzecz zapewnienia równości płci na rynku pracy, wciąż istnieje wiele wyzwań, które trzeba pokonać. Budowanie kultury włączającej, która wspiera rozwój zawodowy kobiet i eliminuje lukę płacową jest sprawą etyczną. Równość płac to też kwestia ludzkiej sprawiedliwości. A dodatkowo jest też korzystna dla gospodarki. Inwestowanie w polityki równościowe może przynieść organizacjom lepsze wyniki, a społeczeństwu – większą spójność i dobrobyt.

Udostępnij