Kwestia pracy i obowiązków zawodowych w kontekście życia rodzinnego i jego jakości stale pojawiają się w rozmowach publicznych, debatach i badaniach na temat przedsiębiorczości kobiet. Od lat pracujemy nad zmianą, ucząc i uświadamiając, że nie da się osiągnąć równouprawnienia w biznesie czy w polityce, dopóki kobiety będą musiały wybierać między rodziną a realizacją własnych ambicji zawodowych. Poznaj najnowsze wyniki badań!
Niemal 40 proc. badanych polskich przedsiębiorczyń twierdzi, że prowadzenie firmy utrudnia im życie rodzinne
Przeciwnego zdania jest nieco ponad 30 proc. respondentek, które uważają, że dzięki m.in. elastycznym godzinom pracy własny biznes łatwo pogodzić z prowadzeniem domu i zajmowaniem się rodziną. Co ciekawe, wśród kobiet, które nie prowadzą własnej działalności, ale chciałyby to robić, w podobnym pytaniu proporcje były odwrotne – nieco ponad 30 proc. przypuszczało, że praca na własny rachunek utrudnia życie rodzinne, a niemal 40 proc., że ułatwia. Tylko 7 proc. uznało, że prowadzenie firmy nie wywiera na nie szczególnego wpływu – wśród przedsiębiorczyń tę odpowiedź wskazało aż 20,5 proc.
Obowiązki rodzinne hamują ambicje zawodowe kobiet
Obowiązki związane z posiadaniem rodziny niestety często stają na drodze kobiecych ambicji zawodowych. Jak podaje GUS są one najczęstszą przyczyną bierności zawodowej kobiet w wieku produkcyjnym. Wśród mężczyzn są to czynniki losowe jak choroba lub niepełnosprawność. Według wcześniejszego badania 14 proc. kobiet przed przyjęciem awansu powstrzymywałaby obawa, że nie da rady pogodzić pracy z wychowaniem dzieci, a zdaniem 12 proc. istotny wpływ na taką decyzję miałyby wsparcie w opiece nad dziećmi i większe partnerstwo w związku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy w polskich domach panuje równość?
Odsetek gospodarstw domowych, w których wyłącznie na mężczyźnie spoczywa opieka nad dziećmi, odrabianie z nimi lekcji czy opieka nad osobami z niepełnosprawnościami, nie przekracza 3%
Według CBOŚ podział obowiązków domowych wygląda w polskich rodzinach następująco:
- Gotowanie: wyłącznie mężczyźni: 5%, wyłącznie kobiety: 65%
- Pranie: wyłącznie mężczyźni: 2%, wyłącznie kobiety: 82%
- Prasowanie: wyłącznie mężczyźni: 6%, wyłącznie kobiety: 81%
- Mycie okien: wyłącznie mężczyźni: 8%, wyłącznie kobiety: 57%
- Sprzątanie: wyłącznie mężczyźni: 4%, wyłącznie kobiety: 61%
Szacuje się, że kobieta poświęca średnio 160 godzin miesięcznie na wykonywanie zadań domowych. Warto jednak pamiętać, że praca na rzecz domu to także praca, choć często nie jest tak postrzegana.
*****
Badanie przeprowadzono wśród kobiet prowadzących własny biznes z dużych (56 proc.), średnich (22 proc.) i małych (22 proc.) miast, w wieku 26-45 lat (97 proc.), z wykształceniem głównie wyższym (91 proc.). Większość z nich jest w związkach (77 proc.) i ma dzieci (70 proc.) Samozatrudnionych jest 60 proc., 31 proc. prowadzi mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 pracowników, a 3 proc. prowadzi duże i średnie przedsiębiorstwa. Ankieta została przeprowadzona metodą CAWI w dniach 5-22 listopada 2021 r. na próbie 529 osób.