Rada NGO ds. Prezydencji to unikalna platforma współpracy organizacji pozarządowych w Polsce, mająca na celu wspieranie aktywnego udziału społeczeństwa obywatelskiego w przygotowaniach oraz realizacji priorytetów prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Prezydencja w Radzie UE, przypadająca na drugą połowę 2025 roku, to kluczowy moment dla każdego kraju członkowskiego, który na pół roku staje na czele prac Rady UE, koordynując działania Unii oraz reprezentując ją na arenie międzynarodowej.
Powstanie i cel rady NGO
Rada NGO ds. Prezydencji została powołana z inicjatywy polskich organizacji pozarządowych, które dostrzegły potrzebę aktywnego udziału społeczeństwa obywatelskiego w kształtowaniu polityk unijnych, zwłaszcza w kontekście polskiego przewodnictwa. Celem Rady jest monitorowanie przygotowań do prezydencji, formułowanie rekomendacji dotyczących priorytetów oraz promowanie transparentności i włączenia w procesie decyzyjnym.
Jednym z głównych zadań Rady jest zapewnienie, że głos NGO i społeczeństwa obywatelskiego zostanie uwzględniony w procesie wyznaczania priorytetów prezydencji. Rada działa również na rzecz zwiększenia świadomości obywateli na temat znaczenia prezydencji oraz roli, jaką mogą odegrać organizacje pozarządowe w jej realizacji.
Struktura i funkcjonowanie
Rada NGO ds. Prezydencji składa się z przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych, reprezentujących szeroki wachlarz interesów społecznych – od praw człowieka, przez ekologię, po prawa pracownicze. Jej prace koordynuje sekretariat, który odpowiada za organizację spotkań, koordynację działań oraz komunikację z rządem i instytucjami unijnymi.
Regularne spotkania Rady umożliwiają wymianę informacji, konsultacje oraz wypracowywanie wspólnych stanowisk. Ponadto, Rada organizuje konferencje, warsztaty oraz kampanie informacyjne, mające na celu zaangażowanie szerszej społeczności w proces przygotowań do prezydencji.
W tym roku do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wpłynęło aż 181 zgłoszeń do Rady Organizacji Pozarządowych ds. Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Zainteresowanie było tak duże, że podjęto decyzję o zwiększeniu liczby powołań do 34 osób (czyli 20% wszystkich zgłoszeń) – zamiast wcześniej zakładanych 20.
– Moim priorytetem od zawsze był dialog, dlatego z wielką satysfakcją przyjęłam tak duże zainteresowanie Radą NGO ds. Prezydencji. Przy takiej skali zgłoszeń oczywistym było zwiększenie miejsc w Radzie. Wierzę, że dzięki temu polski trzeci sektor będzie jeszcze szerzej reprezentowany w pracach nad prezydencją – powiedziała Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, Podsekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik ds. przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie UE.
Członkowie i członkinie Rady
- Andrzejewski Adrian, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych
- Balon Krzysztof, Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu
- Bogusz Małgorzata, Fundacja Instytut Rozwoju Spraw Społecznych
- Bojańczyk Małgorzata, Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności
- Bonikowska Małgorzata, Fundacja Centrum Stosunków Międzynarodowych
- Budzich-Tabor Urszula, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich
- Czerwiński Mikołaj, Stowarzyszenie Amnesty International
- Drabarz Anna, Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami
- Dreszer-Smalec Karolina, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
- Górecka Ewelina, Polska Fundacja im. Roberta Schumana
- Gregorczyk-Abram, Sylwia Fundacja Wolne Sądy
- Hetmański Michał, Fundacja Instrat
- Jakubik Maciej, Forum Energii
- Kadzidłowska Kamila, Ruch społeczny i Fundacja „Rodzice dla Klimatu”
- Keller-Hamela Maria, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
- Kozierowska Olga, Fundacja Włączeni Plus i Sukces Pisany Szminką
- Kulik Aleksandra, Fundacja Sempre a Frente
- Ludwikowski Michał, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP
- Morawska-Borowiec Anna, Fundacja „Twarze Depresji”
- Mrozek Krzysztof, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
- Ochędzan Justyna, Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych
- Pater Krzysztof, Związek Harcerstwa Polskiego
- Piotrowski Marcin, Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza „Folkowisko”
- Pisarska Katarzyna, Fundacja im. K. Pułaskiego
- Prochasek Alina, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych
- Racławski Tomasz, Fundacja Ważne Sprawy
- Saczuk Aleksandra, Fundacja Centrum im. prof. B. Geremka
- Sadłocha Piotr, Polska Sieć LGD – Federacja Regionalnych Sieci LGD
- Siewiorek Anna, Fundacja Climate Strategies Poland
- Smoczyński Wawrzyniec, Fundacja Nowej Wspólnoty
- Szuleka Małgorzata, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
- Szymborska Anna, Klub Inteligencji Katolickiej
- Tatała Marek, Fundacja Wolności Gospodarczej
- Żbikowska Dorota, Stowarzyszenie Kobiety w Centrum
– Swoich reprezentantów zgłosiły organizacje, które wpływają na rozwój społeczeństwa obywatelskiego we wszystkich istotnych kierunkach, także te, które reprezentują „zielony” nurt w trzecim sektorze. Liczba i różnorodność zgłoszeń jest imponująca, a każdy kandydat musiał zdobyć poparcie co najmniej dziesięciu organizacji pozarządowych lub trzech federacji. To, że tak wiele osób spełniło te kryteria, pokazuje skalę zaangażowania w nasze życie publiczne – podkreśla Marek Krawczyk, Wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Empatia i DEI. Czy to klucz do budowania włączających miejsc pracy?
Znaczenie dla demokracji i społeczeństwa obywatelskiego
Działalność Rady NGO ds. Prezydencji podkreśla znaczenie społeczeństwa obywatelskiego w kształtowaniu polityk unijnych. Jest to przykład, jak organizacje pozarządowe mogą wpływać na procesy decyzyjne na najwyższym szczeblu, zapewniając, że polityki UE będą bardziej zrównoważone, sprawiedliwe i zgodne z oczekiwaniami obywateli.
Rada NGO ds. Prezydencji odgrywa kluczową rolę w budowaniu mostów między społeczeństwem a instytucjami państwowymi, promując dialog, zrozumienie oraz współpracę. Jej działalność stanowi istotny krok w kierunku większej partycypacji obywatelskiej w procesach politycznych, co jest fundamentem zdrowej demokracji.