fbpx

Czy w polskich domach panuje równość?

Kobieta i mężczyzna w kuchni. O zmywa naczynia, ona wyciera blat. Uśmiechają się do siebie.

Naukowcy szacują, że osiągnięcie równouprawnienia w Unii Europejskiej jest kwestią 60 lat, a na całym świecie – aż 300 lat. W tej perspektywie podbój kosmosu wydaje się bardziej realny niż pełna równość kobiet i mężczyzn. Możemy jednak codziennymi wyborami i małymi krokami zacierać te nierówności.

Nie będzie równości w biznesie, bez równości w domu

Gdy CBOS przeprowadził w grudniu 2020 roku wśród Polaków badanie na temat preferowanych modeli rodziny, okazało się, że najpopularniejszym modelem jest ten oparty na partnerstwie między kobietą a mężczyzną. Idealnym scenariuszem jest ten, w którym oboje partnerów pracuje, wspólnie zajmuje się obowiązkami domowymi oraz opiekuje dziećmi. Zadeklarowało tak aż 58 proc. Polek i Polaków.

Czy teoria i praktyka w zakresie partnerstwa idą ze sobą w parze?

W Polsce nadal króluje przeświadczenie, że obowiązki domowe to głównie odpowiedzialność kobiet. Mimo, że znaczna większość kobiet uczestniczących w naszym badaniu „Polki i przedsiębiorczość” nie zgadza się z tym stwierdzeniem, to rzeczywistość okazuje się inna, a sytuacja stale się pogarsza. Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Co 3. kobieta wykonuje więcej obowiązków domowych niż rok temu

31% badanych w przeciągu ostatnich 12 miesięcy wykonywała więcej obowiązków domowych. Jednocześnie z deklaracji ankietowanych wynika, że jedynie 12% miało ich mniej. Ponad połowa respondentek ma tyle samo obowiązków, co rok temu. Wyniki te nie są szczególnie optymistyczne. Szczególnie, gdy przyjmiemy, że równy podział obowiązków domowych między partnerami jest nie tylko moralnie sprawiedliwy, ale przede wszystkim – jest konieczny, by matki mogły odnosić sukcesy zawodowe.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Połowa Polek i Polaków uważa, że określenie „urlop macierzyński” jest lekceważące. Potrzebna jest zmiana!

Co siódma badana sama wykonuje wszystkie obowiązki domowe

Aż 89 proc. respondentek deklaruje, że nie uważa, aby obowiązki domowe stanowiły głównie sprawę i odpowiedzialność kobiet. Jednocześnie jednak, zapytane o podział obowiązków w ich domach, w 40 proc. deklarują, że samodzielnie wykonują większość obowiązków, a aż 14% przyznaje, że wszystkie obowiązki spoczywają na nich. Dwie na pięć badanych deklaruje, że ma równy podział zadań z partnerem/partnerką. Jedynie 3% uczestniczek badania określiło, że to partner/partnerka wypełnia większość obowiązków, taki sam odsetek powierza prace domowe zatrudnionej osobie.


Badanie „Polki i przedsiębiorczość 2023” zostało przeprowadzone między wrześniem a listopadem 2023 roku. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 520 kobiet w wieku 18-65 lat.

Udostępnij